Dnes je Piatok 29.marca 2024, meniny má Miroslav, zajtra bude mat Vieroslava
TOPlist

Erasmus+ 2018-2021 Tlačová správa uverejnená v regionálnych novinách

Tlačová správa uverejnená v regionálnej tlači k článku ERASMUS + v ŠZŠI vo Fiľakove

 

Špeciálna základná škola internátna vo Fiľakove bola úspešná pri získavaní financovania z programu Erasmus + v školskom roku 2019/2020.

Náš projekt mal názov Boj proti zlyhávaniu vo vzdelávaní. V priebehu realizácie projektu sa stáží  v Gréckej Kalamate  a na Malte zúčastnilo 5 pedagogických a jeden nepedagogický zamestnanec. Naši zamestnanci si účasťou na stážach rozvíjali odborné a osobné zručnosti v oblasti vzdelávania.

Našou prioritou bolo zvýšiť profesijné kompetencie učiteľov, zlepšiť jazykové kompetencie, aby sa učitelia mohli lepšie zapájať do európskych projektov. Tento cieľ účastníci projektových mobilít dosiahli. Zlepšili sme digitálne kompetencie, učiteľov, čo bolo v čase korona krízy veľmi užitočné, pretože sme pracovali denne niekoľko hodín na počítači, či pri príprave pracovných listov i pri on-line vyučovaní.

V prvej mobilite v Grécku sme sa naučili akým spôsobom môžeme zahrnúť  lokálnu históriu do vyučovania. Pracovali sme s aplikáciou Action Bound, kde sme pomocou GPS a adresy lokalizovali neznáme kultúrne pamiatky. Na dôkaz toho, že sme ich našli, sme sa pri nich  fotili. Spoznali sme históriu starovekej Messinie , naučili sme sa triediť muzeálne artefakty do príslušných historických období, taktiež sme sa naučili pracovať s priestorovým ukladaním exponátov v počítačovej aplikácii.

V druhej mobilite na Malte prvá dvojica pracovala na využití kreativity prostredníctvom inter-kulturálnej výmeny. Účastníci sa naučili pomocou metódy karuselu / metóda kooperácie spolupráce/ zdieľať všeobecne platné hodnoty pre vzdelávanie v multikultúrnej triede, ktoré sú v našich podmienkach v slovensko-maďarskom pohraničí s vysokým percentom rómskej populácie veľmi dôležité.

Naučili sme sa spoznávať príčiny konfliktov a nevhodné  stereotypy v triede . Dôležité bolo naučiť sa vzájomne komunikovať, aj v prípade nedokonalej znalosti anglického jazyka. Zaujímavá bola téma riešenia konfliktov a prístup k ich riešeniu. Účastníci si vyskúšali riešenie konfliktov vo forme divadla, prostredníctvom vymyslených osôb prezentovali svoje protichodné názory a učili sa hľadať konsenzus. Každý člen skupiny mal možnosť navrhnúť a naplánovať tvorivú aktivitu pre žiakov, tieto nápady si účastníci navzájom vymieňali. Veľmi zaujímavá a inovačná bola outdoorová dielňa s rozmanitými aktivitami a cvičeniami pomocou tvorivého zážitku srdca, ruky a hlavy a prispôsobenie rôznych hier vekovej skupine. Účastníci sa podieľali na workshopoch pre osobný a spoločenský rozvoj , naučili sa ako učiť nielen formálne v triede , ale aj mimo triedy, zážitkové a kreatívne učenie

Tretia dvojica učiteliek sa zúčastnila tiež kurzu na Malte a témou kurzu bola“ Inklúzia“,  ako môžeme zlepšiť náš štýl výučby v triede s rôznymi typmi žiakov. Naučili sme sa vytýčiť si ​​plán osobného rozvoj, ktorý  je prvým predpokladom úspešnej výuky , ďalším predpokladom je osobná motivácia a motivácia žiakov. Spoznali model ARCS . Model sa vzťahuje  na záujem študentov ,aké je dôležité získať a udržať záujmy žiakov a ich pozornosť. V  procese učenia by sa mala preukázať užitočnosť  obsahu, aby sa preklenula priepasť medzi obsahom učiva  a skutočným svetom. Dôležitou zložkou pri výuke učiteľa je dôvera k vyučujúcemu , žiak  očakáva  úspech a verí, že učiteľ ho k nemu dovedie.

Spokojnosť s tým čo sa učíme  a ako sa učíme  je dôležitou počas procesu učenia. Ako okoreniť vzdelávanie pre inklúziu? Účastníčky sa naučili 10 kreatívnych metóda zároveň demonštrovať rozmanitosť aktivít a cvičení. Prispôsobenie rôznych inkluzívnych aktivít skupine. Workshopy pre osobný asociálny rozvoj a ako vyučovať školské predmety mimo učebne, aby sa vytvorilo vhodné  prostredie pre inkluzívne vzdelávanie .

Všetky tieto aktivity slúžili na to aby sa účastníci naučili pracovať so žiakmi tak, aby sa žiaci dobre cítili v triede, v škole a medzi svojimi rovesníkmi . To im pomôže k tomu, aby  nestratili  záujem dokončiť školské vzdelávanie a neopúšťali predčasne školu. Zo záverečných správ vyplýva, že všetky plánované vzdelávacie výstupy boli dosiahnuté. V závislosti od zamerania kurzov na vzdelávacích aktivitách si učitelia rozšírili svoj repertoár používaných metód o inovačné a kreatívne techniky, zamerané najmä na kreativitu, zavedenie lokálnej histórie do vyučovania a tiež kooperatívne vyučovacie metódy/ carusel-kolotoč/ Nadobudli zručnosti v práci s rôznymi aktuálnymi internetovými aplikáciami, ktoré sa dajú využiť vo vyučovaní a naučili sa používať celý rad bezplatných aplikácií pre vzdelávacie účely. Dve  učiteľky sa oboznámili s metodológiou inkluzívneho vzdelávania, ktorá by mohla byť užitočná v budúcnosti. Teraz spolupracujú najmä s vyučujúcimi iných predmetov, ktorí sa stáží nezúčastnili.  Momentálne sa niektoré metódy  používajú najmä v triedach s vyučovacím jazykom maďarským. Po vzdelávacích aktivitách boli účastníci schopní aplikovať nové trendy do vyučovania. Vzdelávacie aktivity pomohli intenzívnejšiemu používaniu technológií (počítače, mobilné telefóny, tablety) najmä počas korona krízy. Učitelia a tiež naša ekonómka v záverečných správach opísali aj osobnostný a profesijný rast, posilnenie sociálnych, personálnych a komunikatívnych a organizačných kompetencií a schopnosť vymieňať si znalosti a skúsenosti na nadnárodnej úrovni .Viacerí potvrdili zvýšenie motivácie, uspokojenia z práce a kvality práce, ktoré bude mať z dlhodobejšieho hľadiska za následok atraktívnejšie a tvorivejšie vzdelávacie aktivity pre žiakov. Toto potvrdzuje nasledujúci úryvok z jednej záverečnej správy projektu: „ Kurz mi pomohol nanovo objaviť v náročnosti nášho povolania jeho krásu a pestrosť . Inšpirujúca a pozitívna atmosféra kurzu, poskytnuté materiály vhodné na priame použitie na vyučovacích  hodinách boli hlavným prínosom, ako aj možnosť existovať niekoľko dní v multikultúrnom prostredí s učiteľmi z celej Európy."

Čo sa týka dopadu na školu, účasť na projekte viedla k zvýšenej internacionalizácii školy, mnohí účastníci nadviazali nové kontakty s učiteľmi z iných krajín, čo poskytuje možnosť ďalšej projektovej spolupráce . Projekt prispel k zvýšeniu povedomia verejnosti o aktivitách v škole, k oceneniu zo strany rodičov a verejnosti a k zvýšeniu kreditu školy. Hlavný dopad na našu organizáciu je v inovácii vyučovacích hodín, modernizácii vyučovacieho procesu a jeho internacionalizácii. Stratégia, že modernú školu pre žiakov tvoria predovšetkým moderní, vzdelaní učitelia s nadštandardnými kompetenciami najmä v kreativite, so žiakmi so špeciálnymi potrebami.. Z pohľadu dopadu na samotných pedagógov sa zvýšila ich odbornosť a posilnili sa ich digitálne a jazykové zručnosti. Očakávanie, že zúčastnení pedagógovia prinesú do našej školy ďalšie možnosti využívania IKT vo výučbe nové metódy a formy vyučovania, materiály a výučbové zdroje, sa potvrdilo. Ich aktívny prístup k zavádzaniu a využívaniu nových digitálnych nástrojov a zdrojov počas korona krízy, a tiež k budúcej príprave a realizácii partnerských projektov je nespochybniteľný.

 

Ing. Danka Hlavatá, koordinátorka projektu Erasmus+


stiahnuť ...